Zákányszéki Parasztkórus hagyományőrző tevékenysége
A települési érték bemutatása: A Zákányszéki Parasztkórus 1964-ben alakult a településen, zömmel helybéli paraszt emberekből és azok családtagjaiból. Korábbi sikereiket nagyobbrészt az amatőr kórusmozgalomban érték el. (Nívó díjak, Arany minősítések, Kiváló Együttes cím, rádió és tv- felvételek). Népzenei együttesként való fellépésüket a kórusirodalom klasszikus darabjai mellett a repertoár kétharmadát kitevő népdalok hagyományápoló indíttatású szeretete jellemzi. Az utóbbi években e kategóriában szereztek „Arany” fokozatú minősítést, ill. két alkalommal az „Aranypáva” díjat is elnyerték.
A megalakulásának 50 éves évfordulóját 2014-ben ünneplő Zákányszéki Parasztkórus 2009. augusztusában megkapta a Csongrád Megye Közgyűlésének alkotói díját, amellyel elismerték a több mint négy évtizede tartó kimagasló szakmai tevékenységüket.
A kórus korábbi művészeti vezetője Monoki Lajos ny. főiskolai docens 1969-2011-ig irányította az együttes munkáját. 2010. januárjában a Magyar Köztársaság Kulturális minisztere Csokonai Vitéz Mihály alkotói díjjal tüntette ki a több mint öt évtizeden végzett áldozatos szakmai munkásságáért.
Az együttes rendszeres résztvevője az ország különböző településein szervezett kórus- és népzenei találkozóknak.
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett: Zákányszék kulturális életének fontos szereplője a Zákányszéki Parasztkórus. Az együttes 50 éve tagja az amatőr kórusmozgalomnak, és ápolja a népzenei hagyományokat. A kórus fennállásának fél évszázada alatt több százan voltak hosszabb-rövidebb ideig ennek a nagy múltú együttesnek a tagjai, ezért a települési értéktárba történő felvételét fontosnak tartják.